KARLSRUHE HABER

sekban@gmx.de

domain name is for sale

İstanbul Sarıyer Belediye Başkanı  ile röportaj

Yaşar Sekban / Karlsruhe

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 20 Haziran 1954 tarihinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Bölümü’nden 1982–1983 döneminde mezun oldu.Bir çok inşaat firmasında hem yurt içinde hemde yurt dışında görev aldı.

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin Sarıyer Belediye Başkan adayı oldu. CHP’nin seçimi kazanmasıyla 3 Nisan 2009 tarihinde Belediye Başkanlığı görevini devraldı. Halen bu görevi sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Şükrü Genç, İngilizce ve Rusça biliyor.

Sekban - Sarıyer belediyesi Almanya’da Aachen kenti ile kardeş şehir, şehir halkı ile ilişkilerde kardeşlikden sonra fark oldu mu?

Şükrü Genç - Aachen’den gelen tüm insanlar Sarıyer’i görmek istiyorlar. Bir çok işadamı veya turist olarak gelenler mutlaka uğruyorlar, bizde onlarla ilgileniyoruz. Geçenlerde emekli grubu İstanbul’a gelmişler bir de kardeş şehir olan Sarıyer’i görmek istemişler geldiler kendilerini burada ağırladık.

Sekban - Kardeş şehir ile Sarıyer’de değişim oldu mu?

Şükrü Genç - Aachen karde şehir görüşmelerinde rakip Bursa ve İzmir idi, izmir kendisi çekildi Bursa da sadece teknik anlamda proje ortalığı yaptılar. İki yıldır Aachenle ilişkimiz var karşılıklı öğrenci gruplarının ziyaretleri var, İnsanlar bu ziyaretlerden heyecan duyuyorlar. Yaşam Almanya’da hep kural üzerine kurulmuş, bir standartlaşma var yaşamı değiştirmek zorundasınız, Almanlarda yaşamın gerisinde kalıyor, uyum sağlayabilmek ,için kendini değiştirmelisin ki hayatın gerisinde kalmayasın.Eğer kendinde bu değişikliği yapamasan toplum olarak birey olarak hayatın gerisine düşüyorsun.

Sekban - Sarıyer’in üniversiteler ile çalışması veya projede ortaklığı var mı?

Şükrü Genç - Boğaziçi Üniversitesi,  Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi gibi büyük Üniversiteler bizde. Aachen de teknik üniversite ile ortak çalışmaları var .Dünya devi VW bürosunu Sarıyerde açtı.23 Mühendislik  dalı ile İstanbul Teknik Üniversitesi Dünya’da tek.Bu çok önemli bunu bütün dünya ile paylaşılması gerekiyor. Bizimde üniversitelr ile ilişkimiz çok iyi.

Sekban - Yerel yönetimin gücü Almanya’ya göre ne durumda?

Şükrü Genç - Yerel yönetimler şuan için çok zayıf.

Sekban - Siyasi yapıdan mı kaynaklanan bir zayıflık?

Şükrü Genç - Esas sıkıntı yerel yönetim ile merkezi yönetim arasında zayıflık var asıl sıkıntı orada.Yerel yönetimleri sadece sıçrama tahtası olarak görmemek gerek, yerel yönetimler yaşamın içinde, merkezi yönetim yerel yönetimleri kuvvetlendirirse kendi yönetimini daha kolaylaştırır, çünkü problemler çözülmüş olur.

Sekban - Sarıyer belediyesinin Avrupa ilişkileri ne durumda?

Şükrü Genç - Avrupa birliği masası oluşturduk ve Avrupa ile ilgili bir birimimiz var, amaç yerel yönetim ilişkilerinin koordinasyonu, aramızda olacak çalışmaların siyasi ilişkilere dönüşebilmesi ve katkımızı sunabilmek için, bizde bu çalışmalara katıldık.Sarıyer’de 22 Başkonsolosluk var Çin Rusya, Fransa, Almanya gibi devletler var burada , Almanların en büyük Rezidansları Sarıyerde .

Sekban – Belediyecilik çalışmalarında durum nasıl ?

Şükrü Genç - Sarıyer kalkınma eylem planı hazırladık, Alman belediyelerden bu konuda teknik destek aldık. Uluslararası ilişkiler çok önemli, tek başına bazı işleri yapamazsın.

Sekban – Büyükşehir Belediyesi ile aranız nasıl?

Şükrü Genç - Sen çok iyi bir insansın ama farklı partidensin diyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Topbaş; tabi başkanım doğru söylüyorsun diyor ama  bazı konularda bize sıkıntı çıkıyor. Kadir Topbaş teknik bir adam yani problem çözümünde yine de anlayışlı bir kişi.

Sekban -Van depremi sonrası 250 aileyi Sarıyer’e getirdiniz ve uzun bir müddet Sarıyerde kaldı bu aileler ama sizin isminiz veya görüntünüz geçmedi ekranlarda…

Şükrü Genç – Bu tür konular reklam aracı olarak kullanılmamalı, zor durumda ki yurttaşlarımızın kötü günlerinde yanlarında olduk bir daha o tür depremlerin yaşanmamasını temenni ederim. Biz  Sarıyer Belediyesi olarak yaşamın her alanında olmak istiyoruz eğitim bizim için en önemli konu yaşam evleri kurduk gazetesini okuyor simitini yiyor televizyonunu seyrediyor sağlık kontrolü yapılıyor. İnsanlar dialog içinde problemlerini çözüyor. Belediye daha sosyal olmalı insanı merkezde tutan ve onların sorunlarına eğilen belediye istiyoruz ve bunu başardık.

Sekban – Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Şükrü Genç – Ben teşekkür ederim , yerel bir medyanın Almanya’da faaliyet göstermesi beni çok memnun etti. Almanya’da bulunan tüm vatandaşlarımıza saygılarımı sunarım.